Design Thinking kulturalnie…

Design Thinking pojawia się coraz częściej w kontekście projektów związanych z kulturą – jej rolą w społeczeństwie i sile oddziaływania na różne grupy społeczne. Królewska Akademia Sztuki w Londynie jest tylko jednym z przykładów organizacji, która zdecydowała się sięgnąć po narzędzia Design Thinking, m.in. przy tworzeniu swojej witryny internetowej – więcej szczegółów dostępnych tutaj.

Także w Polsce metoda ta zaczyna być przypisywana do przedsięwzięć i tematów związanych z „zarządzaniem kulturą” i jej promocją. W pierwszych dniach marca, w ramach studiów podyplomowych „Menedżer kultury” organizowanych przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego  odbył się całodniowy warsztat Design Thinking.

designthinking.pl

Uczestniczy spotkania – przedstawiciele różnych instytucji kultury, przede wszystkim  muzeów, bibliotek i szkół  pracowali wspólnie nad pomysłami i projektami wpisującymi się tematycznie w inicjatywę Literackiego Budżetu Obywatelskiego. W ramach tego przedsięwzięcia istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na realizację akcji promujących i propagujących  czytelnictwo, a także pomysłów na to, jak można na stałe wpisać literaturę w przestrzeń miejską Wrocławia.

Designthinking.pl

Uczestnicy warsztatu przeszli drogę, od próby zdefiniowana właściwych potrzeb użytkowników i odbiorców, aż bo budowę prostych prototypów i prezentacji swoich pomysłów. Dla większości był to pierwszy kontakt z Design Thinking. Wiele emocji wzbudziła faza empatii, która tylko pozornie wydawała się być łatwym etapem. Większość z uczestników wskazała także na duży potencjał i możliwości wykorzystania Design Thinking w szkolnictwie i edukacji, jako metody która kształtuje postawy nastawione na współpracę i interdyscyplinarność – a te można przecież formować od najmłodszych lat. Mamy nadzieję, że to krótkie spotkanie z Design Thinking będzie inspiracją i zachętą do dłuższej przygody z tą metodą.

Zespół designthinking.pl

Podziel się

This Post Has 0 Comments

Leave A Reply