Most Popular

Jak ćwiczyć kreatywne bicepsy?

Jednym z najważniejszych doświadczeń płynących z interdyscyplinarnych projektów w d.school jest odkrycie, że kreatywność to nie cecha wrodzona, a umiejętność, którą może w sobie odkryć i doskonalić każdy.

W trakcie praktycznych warsztatów metodą Design Thinking w odpowiedniej atmosferze pracy, studenci z kierunków tradycyjnie uznawanych za niekreatywne, generują pomysły i rozwiązania równie oryginalne jak ich koledzy z kierunków artystycznych.
Misją Davida Kellego jest propagowanie tezy, że każdy z nas rodzi się kreatywny, ale otoczenie i edukacja czasami tłumią, a nawet kompletnie ją w nas zabijają. Na szczęście każdy, przy odrobinie wysiłku i właściwej techniki może ją w sobie na nowo odkryć i wyćwiczyć.


Photo by Lopez Robin on Unsplash

Oto kilka praktycznych ćwiczeń na rozwój kreatywnych bicepsów:

1. Wybierz kreatywność.
Podejmij świadomą decyzję, że chcesz kreatywnie podchodzić do wyzwań i problemów jakie niesie życie.

2. Myśl jak podróżnik
Niczym przybysz w nowym kraju, staraj się przyglądać otoczeniu świeżym okiem. Nie czekaj na przebłysk geniuszu, tylko wystawiaj się na działanie nowych idei i doświadczeń. Jeżeli lubisz  np. design to zamiast iść na kolejną konferencję mu poświęconą, wybierz się na targi akwarystyczne. Szukaj inspiracji w nieznanym.

3. Praktykuj spokojną uwagę
Nowe pomysły i spostrzeżenia  wymagają chwili spokoju na dotarcie do naszej świadomości. Jeśli cały czas koncentrujesz uwagę, możesz blokować ich wypływanie. Po dłuższej koncentracji zrób sobie spacer i pozwól umysłowi swobodnie wiązać różne, często odległe fakty.

4. Wchodź w skórę użytkownika
Stworzysz dużo lepsze rozwiązania jeśli lepiej zrozumiesz potrzeby i kontekst osób dla których tworzysz.

5. Rób obserwacje w terenie
Jeżeli będziesz obserwował ludzi niczym antropolog, możesz odkryć niezliczone okazje do innowacji.

6. Zadawaj pytania zaczynając od „dlaczego?”
Seria pytań „dlaczego?” może pomóc odsiać nieistotne szczegóły i dotrzeć do sedna sprawy. Jeśli zadasz pytanie: „dlaczego ludzie używają przestarzałych technologii?” (np. telefonów stacjonarnych) to odpowiedzi mogą mieć więcej wspólnego z psychologią zachowań niż z technologią.

7. Zmieniaj ramy problemu
Czasami pierwszym krokiem do genialnego rozwiązania jest zdefiniowanie problemu od nowa. Zmieniaj punkt widzenia a szybciej dotrzesz do właściwego problemu.

8. Zbuduj sieć kreatywnego wsparcia
Kreatywność przychodzi łatwiej i sprawia więcej frajdy jeśli masz z kim odbijać pomysły i współpracować.

Na podstawie: Kelley, Tom; Kelley, David (2013-10-15). Creative Confidence: Unleashing the Creative Potential Within Us All

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*