Most Popular

SHOPA – pracownia Design Thinking

Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy otowrzyła swoje podwoje SHOPA – pracownia Design Thinking.

Celem projektu jest wykorzystanie kreatywnego potencjału pracowników naukowych i studentów uniwersytetu, którzy według metody Design Thinking zbudują 15 projektów dla firm sektora MSP z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Projekty będą realizowane w specjalnie wyposażonym miejscu, które stymuluje gen kreatywności.


Shopa Design Thinking Workspace

SHOPA składa się z 3 przestrzeni:

CONCEPT – pomieszczenie wyposażone we wszystko, co jest potrzebne do rozpoczęcia procesu Design Thinking, przeprowadzenia burzy mózgów i wytworzenia pierwszych, prostych prototypów. W skład wyposażenia wchodzą materiały, meble, białe tablice, stanowisko komputerowe wraz z drukarką 3D oraz odpowiednia ilość miejsca dla dwóch ciężko i owocnie pracujących zespołów.

WORKSHOP – projekty realizowane w SHOPIE mogą prowadzić do wytworzenia prototypu “wyższej rozdzielczości”, jednak do tego procesu potrzebne sa odpowiednie narzędzia, umiejętności i gotowość na ubrudzenie rąk. Na warsztat składają się m. in. tokarka i frezarka CNC, spawarka inwentorowa, wiertarka stołowa,  stacja lutownicza itp.

CHILL-OUT – W przerwach pracy uczestnicy projektu mogą odetchnąć w pomieszczeniu socjalnym, które jednak nadal zachęca do kreatywności. Odpowiednie umeblowanie, kolorystyka i aneks kuchenny pomagają w prowadzeniu dalszych dyskusji w spokojniejszej atmosferze przy kawie, jednak ciekawy pomysł można zawsze zapisać na białej tablicy.

Pomysł na stworzenie kreatywnej przestrzeni do szybkiego prototypowania w Bydgoszczy zrodził się w wyniku uczestnictwa pracownika Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego (Radosława Ratajczaka) w programie TOP 500 Innovators, który zaprosił do współpracy pozostałe osoby uczestniczące w programie TOP 500, studentów i absolwentów Wzornictwa UTP oraz inne osoby zainteresowane tematyką Design Thinking.

Trzymamy kciuki, będziemy na bieżąco relacjonowali przebieg projektu.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*