[Wpis gościnny. Autor: Mateusz Kaliszewski, Trener moderatorów Design Thinking]
Jak zdobyć kompetencje moderatora i prowadzić własne warsztaty oraz projekty design thinking? Wydaje się, że odpowiedź jest jedna, czyli pójść na szkolenie. Niekoniecznie jest to jedyna i najlepsza metoda. W tym artykule postaram się przedstawić Ci trzy alternatywne sposoby, na to, jak zdobyć pierwsze doświadczenie jako moderator design thinking.
Szkoła trenerów biznesu
Swoje pierwsze doświadczenie możesz zdobyć biorąc udział w szkoleniu na trenerów biznesu.Są to kilkutygodniowe, kompleksowe kursy przygotowujące do pracy jako trener lub facylitator spotkań, głównie na potrzeby firm i korporacji. W trakcie kursu prowadzisz wybrane, zaprojektowane przez siebie moduły lub krótkie warsztaty. A więc możesz poprowadzić sesję design thinking. Następnie otrzymujesz feedback od grupy i doświadczonego trenera. Jest to wymagane, aby otrzymać certyfikat i zakończyć trening powodzeniem. Taki kurs to świetne miejsce do zdobycia swojego pierwszego doświadczenia. Poza tym zyskujesz kompetencje, które możesz wykorzystać w innych obszarach.
Studia podyplomowe
W Polsce można również studiować design thinking (service design) w kontekście projektowania usług. Podczas studiów przechodzisz przez pełny proces projektowy, gdzie nie tylko prowadzisz warsztaty, ale dodatkowo uczestniczysz w badaniach, w testowaniu realnych prototypów. Realizujesz prawdziwy projekt pod okiem doświadczonych projektantów. Wyzwania projektowe dotyczą różnorodnych organizacji i tematów.
Praktyka i nauka przez doświadczenie – poprowadź własne warsztaty
Jest to jeden z najlepszych sposobów na zdobycie doświadczenia. Ja zacząłem właśnie od tego 🙂 Swoje pierwsze warsztaty design thinking poprowadziłem dla studentów mojej uczelni. W internecie jest ogrom materiałów, gotowych narzędzi, które możesz złożyć w całość, zaplanować warsztat i po prostu go poprowadzić. Jednak na początku zapewne nie będziesz chciał/a rzucać się na głęboką wodę i prowadzić sesję design thinking dla zarządu lub klientów. Swój warsztat możesz przetestować w mniej wymagających warunkach, np. prowadząc warsztaty dla studentów, NGO’sa, w ramach wybranej konferencji lub targów. Nic tak nie uczy jak praktyka i nauka w działaniu, dlatego nie czekaj i zacznij działać. Istnieje startowy zestaw materiałów Design Thinking Starter Pack. Zawiera on skrypt warsztatu, scenariusz, edytowalną prezentację oraz wiele innych niezbędnych materiałów, które pozwolą Ci prowadzić swój własny warsztat design thinking. Powodzenia!
Na koniec
Mam nadzieję.pokazałem Ci wartościowe alternatywy wobec szkoleń moderatorskich. Przeanalizuj dokładnie wszystkie opcje i wybierz sposób najlepszy dla siebie.