Most Popular

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Festiwal Design Thinking Week 2017

08/05/2017 @ 09:00 - 14/05/2017 @ 17:00

Tegoroczna, trzecia edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Myślenia Projektowego dotyczy budowania zaufania społecznego. W dniach 8 – 14 maja w kilkunastu największych miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście, Łodzi i Poznaniu środowiska: biznesu, nauki i sektora społecznego będą współpracować na rzecz rozwiązywania codziennych problemów Polaków związanych z zaufaniem.
Festiwal składa się z dwóch części: szkoleniowej Design Thinking Camp oraz warsztatowej Design Thinking Week. Organizatorzy zapraszają na szereg bezpłatnych warsztatów, spotkań i innych wydarzeń poświęconych poszukiwaniu rozwiązań (tj. tworzeniu usług i produktów) budujących zaufanie społeczne. Przykładowe zagadnienia z jakimi zmierzą się uczestnicy to: wzbudzenie zaufania konkretnej grupy klientów, nawiązanie współpracy między firmami, bądź budowanie zaufania wśród młodzieży i młodych dorosłych.
-„Sami musimy stać się zmianą do której dążymy” – te słowa Mahatmy Ghandiego doskonale oddają zamysł towarzyszący stworzeniu ogólnopolskiego festiwalu innowacyjnych rozwiązań Design Thinking Week. Tematyka podejmowana w kolejnych latach wskazuje kierunek zmian potrzebnych w naszym społeczeństwie: od pracy na rzecz lokalnych społeczności w 2015 roku do budowania zaufania społecznego w obecnym, 2017 roku. Metodyka Design Thinking jest narzędziem pozwalającym zdefiniować te zmiany w praktyce i  – co niezwykle ważne – blisko ludzi.  – mówi Joanna Szustakiewicz, pomysłodawczyni i liderka tego ogólnopolskiego wydarzenia.
Jego kluczowym tematem będzie EMPATIA – jako źródło inspiracji dla pracy twórczej, wdrożeniowej oraz wszelkich innowacji.
Design Thinking rozwija w nas empatię i uczy wykorzystywać ją w pracy zawodowej na rzecz lepszej współpracy, pracy interdyscyplinarnej i zespołowej, otwartości na drugiego człowieka i poszukiwania rozwiązań typu ‘win-win’ w codziennych relacjach – również tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze. To wszystko buduje zaufanie, bez którego nasza praca staje się ‘syzyfową’. Warsztaty, które organizujemy w ramach DTW2017 mają nam pomóc wspólnie myśleć nad innowacyjnymi rozwiązaniami, po to, aby potem razem (tj. międzysektorowo) je wdrażać – dodaje Joanna Szustakiewicz.
Od empatii do konkretnych rozwiązań
Prawdziwą wartość Design Thinking Week widać nie w samym wymyślaniu, kreowaniu i puszczaniu wodzy fantazji w projektowaniu. Nie jest to tylko „sztuka dla sztuki” i zabawa w eksperymentowanie. Celem zespołu jest stworzenie oryginalnego rozwiązania oraz sprawdzenie jego działania w formie fizycznego prototypu. Chodzi po prostu o przetestowanie pomysłu w realnym życiu. Później jego twórcy zbierają opinie o projekcie od osób, które w przyszłości mają z niego korzystać. Biorąc pod uwagę ich zdanie, sugestie projekt jest zmieniany, poprawiany tak, by jak najpełniej sprostał oczekiwaniom i potrzebom przyszłych odbiorców usługi czy produktu.
W efekcie takiej kilkustopniowej pracy całego zespołu specjalistów, powstają rozwiązania, które są:

  • oczekiwane, potrzebne dla danej grupy ludzi,
  • możliwe do fizycznego wykonania,
  • ekonomicznie uzasadnione.

– promujemy metodykę  Design Thinking ponieważ odgrywa ona ważną rolę w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. Dzięki myśleniu projektowemu, produkty i usługi lepiej służą użytkownikom, a życie staje się prostsze  – mówi prezes Stowarzyszenia Top 500 Innovators – Katarzyna Walczyk-Matuszyk.
Dla Kogo?
Dla każdego chętnego – zarówno osób jak i firm, korporacji, fundacji, szkół, administracji i innych organizacji, które poszukują innowacji, ale nie poprzez kopiowanie i ulepszanie, tylko poprzez wdrożenia nowych, oryginalnych rozwiązań, które są odpowiedzią na autentyczne potrzeby użytkowników.
Gdzie ma zastosowanie?
Festiwal wspiera rozwój innowacji i daje gwarancję niestandardowych rozwiązań. Do takich z pewnością można zaliczyć wyzwania, przed którymi stanęli uczestnicy poprzednich edycji Design Thinking  Week np.: w jaki sposób rewitalizować i zwiększyć atrakcyjność turystyczną regionu czy dzielnicy? Czy też: jak aktywizować zawodowo osoby niepełnosprawne? Albo: „czym” opakować i jak sprzedać innowacyjną technologię, żeby odpowiadała na potrzeby konkretnej grupy odbiorców?
Efektem tych projektów zapoczątkowanych podczas DTW było m.in. wdrożenie modelu działania Inspiratorium Fundacji ERGO Hestii –  na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych Integralia, gra miejska „Kroniki Nadodrza” realizowana i promowana we Wrocławiu, czy np. Design Thinking Meetups, tj. regularne spotkania integrujące środowisko innowatorów w Gliwicach.
Tak jak w poprzednich edycjach imprezy, w br. organizatorzy spodziewają się ponad 1000 uczestników, którzy wezmą udział w około 50-ciu bezpłatnych warsztatach, spotkaniach i innych wydarzeniach około festiwalowych w całej Polsce.
PATRONATY HONOROWE/MERYTORYCZNE:
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Forum Odpowiedzialnego Biznesu
PATRONATY MEDIALNE: designthinking.pl, Brand 24, odpowiedzialnybiznes.pl, Koncept
PARTNERZY: PERSPECTIVE CSR, Yolk, InfoBrand, SKANSKA, CONTILO, Kongres Obywatelski
 
Informacje szczegółowe i zapisy: 

DTWEEK.PL

 
 

Szczegóły

Początek:
08/05/2017 @ 09:00
Koniec:
14/05/2017 @ 17:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
Witryna internetowa:
http://dtweek.pl/

Miejsce wydarzenia

POLSKA

Organizator

DT Week