16 lutego w siedzibie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, w Kampusie Pracze odbył się warsztat, którego celem było wypracowanie nowych rozwiązań dla przystanków komunikacji miejskiej we Wrocławiu (i nie tylko:) za pomocą metody Design Thinking. Spotkanie było organizowane w ramach akcji Laboratorium Innowacji Gazety Wyborczej.
Bloger, architekt, malarz, rzeźbiarz, specjaliści z MPK, Urzędu Miasta, z Urzędu Marszałkowskiego, doktoranci i naukowcy zajmujący się tematem komunikacji w mieście, a także studenci, przedsiębiorcy i programiści: w takim zespole liczącym ponad 20 osób przez cały dzień poznawano tajniki Design Thinking i ich praktyczne zastosowanie w projektowaniu nowych rozwiązań. To rzadkość pracować w takim zespole – podkreślali zgodnie wszyscy uczestnicy. Mix osobowości, charterów i kompetencji spowodował, że warsztat ten był prawdziwym festiwalem możliwości dla narzędzi Design Thinking, które były eksploatowane do granic;)
Warsztat prowadzili Patrycja Radek, wicedyrektor ds. marketingu i sprzedaży EIT+, i Przemysław Hałub, który w tej firmie odpowiada za kontakty z kluczowymi klientami. Przy wsparciu Beaty Bocian i Marty Rot, organizatorzy zadbali o to, aby w szybkim czasie z osób, które spotykają się po raz pierwszy, stworzyć zgrany zespół.
Wszyscy uczestnicy, po krótkim wprowadzaniu do narzędzi Design Thinking, zostali rzuceni na głęboką wodę i przy wsparciu trenerów zanurzyli się w fazie empatii, aby przejść po kolei przez wszystkie etapy Design Thinking. Początkowo „wejście w skórę użytkownika” sprawiało największe trudności, ponieważ niepohamowywana chęć tworzenia gotowych rozwiązań i pomysłów nakazywały brnąć do przodu. Jednak na samym końcu to właśnie faza empatii została oceniona, jako najbardziej wartościowy element Design Thinking;)
Najwięcej pozytywnej energii wzbudziło jednak prototypowanie. W czasie budowania prostych konstrukcji dla nowych rozwiązań, uczestnicy mieli nieograniczony dostęp do kartonów pełnych narzędzi, materiałów i gadżetów. Burzliwe dyskusje na etapie testowania i weryfikowania pomysłów pokazały spory zapał i zaangażowanie w to, aby proste prototypy nie znalazły się na półce, ale były inspiracją do podjęcia dalszych kroków związanych z rzeczywistą zmianą naszych przystanków na lepsze.
W ten dzień Kampus Pracze zmienił się w prawdziwą burzę mózgów, wymianę poglądów i doświadczeń i różnych perspektyw, które zaowocowały niebagatelnymi rozwiązaniami. Mamy nadzieję, że praca w tak interdyscyplinarnym zespole nie będzie tylko wyjątkiem, ale na stałe wpisze się w harmonogram wrocławskich wydarzeń związanych z Design Thinking.
(Foto: Klaudia Piątek)